انشا گفتگو خیالی کشتی و اقیانوس

انشا گفتگو خیالی کشتی و اقیانوس

انشا گفتگو خیالی بین کشتی و اقیانوس نگارش یازدهم

انشا گفتگو خیالی کشتی و اقیانوس

انشا گفت و گوی بین کشتی و اقیانوس پایه یازدهم

کشتی؛ این بار باید تفسیر را از میان واژه های مترادف اما در عین حال، مخالف هم نوشت! از آرامشی که آرامش چندین نفر را در هم کوبید…

در یکی از روزهای سال با اقیانوسی به نام آرام، دوست شده بودم و قرار بر این شد که روزی میهمان او باشم. چند روزی مهمان او بودم، و روی آن پوشش بسیار زیبای نیلی اش شناور بودم، و آن موج های آرام و دل انگیزش روح مرا نوازش میکرد…

من و اقیانوس غرق صحبت بودیم که ناگهان اقیانوس آرام به من گفت: چرا اینقدر نگران به نظر میرسی؟ چرا در میان سخنانت لرزش صدایت را میشود حس کرد؟

به او گفتم: راستش، سخنان سرنشینان و مهمانانم را که گوش میکردم، سرشار از امید و آرزو دلتنگی بود! میخواهم هر چه زودتر آنها را به مقصدشان برسانم، که هم به نگرانی های خودم پایان دهم و هم به زندگی آنان امید و آرزو ببخشم…

اقیانوس گفت: دوست من! نگران مباش! تا ساعاتی دیگر سریع به مقصدت خواهی رسید. راستی! تا فرامواش نکرده ام این را هم بگویم که؛ تا ساعاتی دیگر قرار است دوستی جدید از چین هم مهمان من باشد و به جمع ما اضافه شود…

گفتم: إن شاءالله بسیار عالی! پس با دوستی جدید آشنا خواهم شد.

گفت: بله جدید و ماندگار…

حوالی ساعت چهار صبح بود که اقیانوس و سرنشینان من با دلی پر از آرزو به امید فردا در بستر خود آرمیده بودند… و فقط کاپیتان بود که برهمه اعمالم نظارت داشت. از هراسی که به دلم راه یافته بود، دیدگانم رمق فرو بستن را نداشتند. راستش به گازها قول داده بودم که آنها را با تندرستی کامل به مقصدشان برسانم. در ژرف گام نهادن در آرزوهای خود بودم… که ناگهان ضربه ای را احساس کردم که تمام استخوانهای محکمم را در هم کوبید، و آتش ها را در من شلعه ور ساخت در آن هنگام بود که با فریادهایم داد میزدم و میگفتم؛ کمک! کمک! اقیانوس نجاتم بده! تو تنها کسی هستی که میتوانی مرا از بند این آتشِپ جانسوز رها سازی! کمک، کمک!

اقیانوس گفت: شرمنده ام! از دست من هیچ کمکی برنمی آید…

به اوگفتم: مگر تو دوست و یار من نیستی؟ مگر من مهمان تو نیستم!؟ چگونه نمیتوانی آتشی راکه دارد از جانم میکاهد، فرو کش کنی؟؟

گفت: من به تو گفته بودم که قرار است” دوستی به جمع ما ملحق شود، تو آن موقع پاسخ دادی؛ چه خوب! پس با دوستی جدید آشنا خواهم شد،! به توگفتم؛ جدید اما ماندگــار! تو سکوت را انتخاب کردی و چیزی از من نپرسیدی!!!

در حالیکه زبانه های آتش بر روی جانم، طاقت فرسا بود، به او گفتم؛ مگر قرار بر این است؛ که اگر کسی به تو اعتماد کند! تو اینگونه به او پاسخ دهی!؟ با مکر و دغل!؟

گفت: آری! مگر نشنیده ای که میگویند: بَرَد کشتی آنجا که خواهد خُدای / و اگر جامه بر تَن درد ناخدای!

گفتم: آری شنیده ام، اما اکنون تو آبی، و برای درد من همانند؛ دوایی!

گفت: عذر مرا بپذیر، از من کاری ساخته نیست.

شیون و ناله بیست و نه نفر و سرنشینان خود را که میشنیدم، دگرگونی حالم چند برابر میشد! و باز التماسش کردم و به او گفتم؛ چگونه دلت می آید، که آرامش خانواده ی بیست و نه نفر را متزلزل سازی؟ چگونه دلت می آید!؟ بچه های تازه چشم به جهان گشوده را به جای برگشتن پدرانشان، باسبدی پر از آرزو با لقب یتیم برای آنها برگردانی؟ چگونه دلت می آید؟ دل مادرانشان رابشکنی!؟ چگونه؟ چگونه؟ چگــونه؟؟

اقیانوس با آن غرور و تکبری که داشت، در پاسخ به من گفت: نمیدانم! مرا سرزنش نکن!! اینکار، حاصل اعتماد توست…

من که دیگر جانی به تنم نمانده بود، و همه وجودم در آب آرام آرام داشت غرق میشد، از افسوسی که برای این عزیزان میخوردم، از ته دل به او گفتم: تو به منصبی که درآنی، مغرور شده ای! اما وای به حال روزی که تو با این همه بزرگی و عظمتت، نابودشوی… و از آرامی، به نا آرامی درآیی.

اقیانوس خندید و گفت: شوخیِ بسیار خوبی بود! اما من نابود شدنی نیستم…

به او گفتم: پس به این فرموده ی خداوند توجه داشته باش {وَ إذا البِحارُ فُجِرَت}{و آن گاه که دریاها از جاشان برکنده گردند} سوره انفطار آیه3 …

و در اینجا بود؛ که اقیانوس باز ماند! و در حیرت و پشیمانی بزرگی درگیر شد.

کشتی: اما من، دراقیانوس آرام، دیگر برای همیشه با آن بیست و نه نفر که دلهایشان پراز امید و آرزو بود آرام گرفتم…

نویسنده: فاطمه ربیعی پایه یازدهم علوم انسانی از خوزستان شهراروندکنار

گفتگو خیالی بین کشتی و اقیانوس پایه یازدهم درس چهارم

انشا گفت و گو اقیانوس و کشتی نگارش یازدهم

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *