باد چگونه باعث هوازدگی فیزیکی می شود علوم هشتم

باد چگونه باعث هوازدگی فیزیکی می شود علوم هشتم

گفت و گو کنید صفحه 118 علوم هشتم درباره باد چگونه باعث هوازدگی فیزیکی می شود

باد چگونه باعث هوازدگی فیزیکی می شود علوم هشتم

نقش باد در هوازدگی صفحه 118 علوم پایه هشتم

نقش باد در هوازدگی: سرعت باد در اغلب موارد بسیار بالا است. همین سرعت و گردش سریع هوا باعث جابه جا شدن ذرات و همچنین برخورد آنها با سنگ ها باعث تغییر کلی سنگ های میشود که در هوازدگی فیزیکی دما و انجماد تاثیر بسزایی در خرد شدن سنگ ها را دارد.

هوازدگی: هوازدگی متلاشی شدن سنگ‌های پوسته زمین به‌وسیله تماس مستقیم سطح کره زمین با هواکره است.یا به عبارت دیگر، هوازدگی یعنی فرایندی که باعث تغییر در ساختار و شکل سنگ می‌شود. هر جا که سنگ کره با هوا، آب یا موجودات زنده در تماس باشد در سنگ ها تخریب فیزیکی و شیمیایی بوجود می آید از این رو سنگ ها در محل خود تغییراتی می کنند که به آن هوا زدگی می گویند .

هوازدگی شیمیایی: در هوازدگی شیمیایی ترکیب سنگ ها و نوع کانی ها تغییر می کنند و مواد جدیدی حاصل می شود.اغلب کانیها به نسبتهای متفاوتی در آب حل می‌شوند. کلروها ، سولفات‌‌‌ها ، نیترات‌ها و کربنات‌ها وقتی در مجاورت آب فراوان قرار بگیرند به تدریج حل می‌شوند. در این صورت آب را حلال و مجموعه حل شونده را محلول و عمل مزبور را انحلال می‌نامند. 

هوازدگی فیزیکی: عواملی مانند تغییرات دما و انجماد سبب خرد شدن سنگ‌ها می‌شوند، بدون این‌که ترکیب شیمیایی آن‌ها را تغییر دهند. این نوع هوازدگی را عموما هوازدگی فیزیکی می‌گویند. 

هوازدگی زیستی: تغییرات آب و هوایی در موجودات و انسان ها که سبب تغییر در متابولیسم بدنی آنها می شود .

گفت و گو کنید علوم هشتم باد چگونه باعث هوازدگی فیزیکی میشود

باد و هوازدگی علوم هشتم صفحه 118

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *