برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید و براساس آن متنی بنویسید

برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید و براساس آن متنی بنویسید

فعالیت های نوشتاری صفحه 91 نگارش هفتم درباره برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید

برای موضوع فداکاری سوالاتی طرح کنید و براساس آن متنی بنویسید

فعالیت های نوشتاری هفتم درباره متنی برای فداکاری بنویسید

پرسش ها:

1- فداکاری و ایثار چه تفاوتی با هم دارند؟

2- انواع ایثار را توضیح دهید؟

3- بالاترین درجه ایثار چیست؟

پاسخ ها:

1- فداکاری همان ایثار است. ایثار و فداکاری همواره جزء بهترین اعمال در هر جامعه بوده و در دیدگاه تمامی انسان‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد

2- تعریف ایثار: ایثار در لغت به معنی برگزیدن، عطا کردن، غرض دیگران را بر غرض خویش مقدم داشتن و منفعت غیر را بر مصلحت خود مقدم شمردن. ایثار یعنی از خود گذشتگی و به دیگران بیشتر از خود اهمیت دادن. ایثار بر دو نوع است که در پایین توضیح میدهیم:

الف) ایثار در مال:

بررسى متونى که در این بخش آمده، نشان مى دهد که در قرآن و حدیث، بیشترین کاربرد کلمه «ایثار» و آنچه این معنا را مى رساند، در ایثار مالى است و این، بدان جهت است که نیازهاى مالى، از گسترده ترین و ضرورى ترین نیازهاى انسان است.

ب) ایثار در جان:

اهمیت و ارزش ایثار در جان، بسى فراتر از ایثار در مال است. کمتر کسى است که حاضر شود زندگى دیگرى را بر زندگى خود، مقدم بدارد. حتى فرشتگان برجسته اى مانند جبرئیل و میکائیل علیهماالسلام، از این نوع ایثار، تن مى زنند. در واقع، ایثار در جان، مرتبه انسان کامل است.

3- بالاترین درجه ایثار شهادت است. ما شهدای بسیار زیادی داشته ایم چه آنانکه که در جبهه حق علیه باطل جان و مالشان را فدا کردند، چه شهدای هسته ای ما که با تمام وجودشان برای کشور عزیزمان ایران خدمت کردند و چه شهدای مدافع حرم که جانشان راه در راه خدا و برای رضای خداوند فدا کردند. بعضی هم هنوز زنده اند اما در اثر ترکش، خمپاره و … درد بسیاری کشیده اند.

سوالاتی برای موضوع فداکاری طرح کنید و براساس آن متن بنویسید

فعالیت نوشتاری صفحه 91 نگارش فارسی پایه هفتم موضوع متنی برای موضوع فداکاری

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

کمک گرفته از سایت: حدیث شیعه

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *