درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن اطلاعاتی جمع آوری کنید علوم نهم

درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن اطلاعاتی جمع آوری کنید علوم نهم

درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن اطلاعاتی جمع آوری کنید علوم نهم

ماهی های خاویاری دریای خزر مرغوب ترین خاویار جهان را تولید می کنند. درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن اطلاعاتی را جمع آوری و به کلاس گزارش دهید

ماهیان خاویاری ماهی ها با طول عمر و دیر رسیدن با ویژگی های متمایز مانند یک نخی گره شبیه به کوسه ها و یک بدنه اسپیندل بلند که صاف پوست، بدون پوسته و زره پوش با 5 ردیف جانبی از صفحات استخوانی نامیده می شود اسکات ها گونه های متعددی می توانند به اندازه کافی بزرگ شوند، که معمولا طول آن حدود 7 تا 12 فوت می باشد. بزرگترین ماهیان خاویاری که در رکورد بودند، یک زن بلوزا در سال 1827 در غار ولگا بود که وزن آن 1571 کیلوگرم بود و طول آن حدود 7/2 متر بود. اکثر ماهیان خاویاری هستند که فیدرهای ناهارخوری هستند که مهاجرت می کنند تا بارور شود اما بیشتر زندگی آنها در دلتاهای رودخانه و رودخانه ها جریان می یابد. بعضی از گونه ها به طور انحصاری در محیط های آب شیرین زندگی می کنند، در حالی که دیگران عمدتا ساکن محیط دریایی در نزدیکی ساحات ساحلی هستند و شناخته شده اند که به اقیانوس آزاد باز می گردند. چندین گونه از ماهیان خاویاری برای علف های هرز برداشت می شوند که به خاویار پردازش می شود – یک غذای لوکس و دلیل اینکه خاویار تولید ماهیان خاویار یکی از ارزشمند ترین منابع حیات وحش است. آنها به خصوص برای استفاده بیش از حد و تهدیدات دیگر، از جمله آلودگی و تقسیم زیستگاه، آسیب پذیرند. اکثر گونه های ماهیان خاویاری در معرض خطر انقراض قرار می گیرند، و آنها را به شدت در معرض خطر بیشتری نسبت به گروه های دیگر قرار می دهند.

انواع ماهیان خاویاری:

1- ماهیان خاویاری سیبری:

ماهیان سیبری (Acipenser baerii) یک گونه از ماهیان خاویاری در خانواده Acipenseridae است. این بیشتر در همه حوضه های اصلی سیبری است که به سمت شمال به دریاهای سرخ، لاپت و دریای شرق سیبری، از جمله اوب، یینسی (که دریاچه باکال را از طریق رودخانه انگارا) لنا و رودخانه های کولیما تخلیه می کند، تخلیه می شود. این نیز در قزاقستان و چین در رودخانه ایرتیش، یکی از شاخه های اصلی اوب، یافت می شود. اپیدمی گونه به کارل ارنست فون بایر، زیست شناس روسی روسیه، افتخار می کند. ماهیان سیبری به طور فزاینده ای برای گوشت های کشاورزی و تولید خاویار از گوشت خوک تولید می شوند. از آنجا که جمعیت لنا A. baerii چرخه حیات خود را در آب شیرین کامل می کند و نسبتا زود به بلوغ جنسی می رسد، این شایع ترین نمونه اولیه برای نمونه های اسیر انحصاری است. 

2- ماهیان خاویاری کوچک:

ماهیان خاویاری کوتاه (Acipenser brevirostrum) کوچک ماهی خاویار آمریکای شمالی است که می تواند در 16 تا 19 رودخانه و رودخانه های بزرگ در امتداد دریای آتلانتیک از رودخانه سنت جان در نیوبرانزویک، کانادا، به رودخانه سنت جانس در فلوریدا ، ایالات متحده جمعیت ها ممکن است از بین بروند.این گونه گاهی اوقات برای ماهیان آتلانتیک اطراف ماهی اشتباه گرفته می شود، زیرا بزرگسالان این گونه ها به اندازه جوانب آن گونه ها مشابه هستند. ماهیان خاویار فیدرهای پایین هستند که عمدتا خوردن حشرات و خرچنگ های کوچک است. نوجوانان با مقادیر معده با مقدار 90٪ مواد غیر خوراکی مشاهده شده اند، که منجر به اعتقاد بر این است که آنها به صورت تصادفی پایین می شوند. بزرگسالان در آب های شیرین عمدتا مولکول های خوراکی را می خورند که توسط پولیشات و ماهی های بتس ماهی کوچک در فاضلاب ها و یا مواد مخدر و حشرات در آب شیرین ذخیره می شوند.

3- ماهیان خاویاری یانگ تزی:

ماهیان دابری (Acipenser dabryanus) یک گونه از ماهی در خانواده ماهیان خاویاری است. Acipenseridae. سایر نام های رایج عبارتند از ماهیان خاویاری یانگ تسه، ماهیان چیانگجی، و رودخانه های ماهیان خاویار. این رودخانه یانگ تسه در چین چیره است. این یک ماهی غذای اهمیت تجاری بود. جمعیت آن به شدت کاهش یافت و در اوایل دهه 1980 گونه ای در معرض خطر قرار گرفت و برداشت تجاری ممنوع شد. از سال 1996 به عنوان گونه ای که به شدت در معرض خطر قرار دارد، از سوی IUCN فهرست شده است.علل اصلی کاهش شدید آن عبارتند از ماهیگیری بیش از حد، از جمله بیش از حد جوانه زدن. ساخت سدها، مانند سد سه گره، مسدود کردن حرکت ماهی در امتداد رودخانه، محدود کردن آن را به بالادست. همچنین باعث تفرقه و تخریب زیستگاه شد. افزایش توسعه و جنگل زدایی در زمین در نزدیکی رودخانه، آلودگی را از فاضلاب و رواناب افزایش می دهد.

4- فیل ماهی:

فیل ماهی، بهترین ماهی آب های داخلی است که کیفیت ممتازش، رتبه اول را به خود اختصاص داده و نام دیگرش بلوگا است؛ و نمونه‌هایی از آن با وزنی تا ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال، از سوی صیادان، به تور انداخته شده‌است. این‌گونه ماهی، هر ۲ یا ۳ سال یک بار، تخم‌ریزی می‌کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می‌شود و به نام بهترین خاویار، رتبه گران‌ترین ماهی و خاویار جهان را دارا است. از قامتی ۵/۱ متر تا ۴ متر برخوردار است و تا امروز، رکورد صید آن در ایران، ۶۲۰ کیلوگرم بوده‌است.

5- اوزون برون:

اوزون بُرون (از ترکی و به معنی دراز دماغتیریج (نام اصلی این ماهی) ماهی (استورژون sturgeon)(نام علمی: Acipenser stellatus)، یکی از گونه‌های ماهیان خاویاری است که به خاطر تولید خاویار ارزش اقتصادی بالایی دارد. خاویار استحصالی از آن، منبع درآمد ارزی مهمی برای کشورهای تولیدکننده‌است. تیریج نام گیلکی این ماهی است.  دریای خزر از بزرگترین منابع ماهیان خاویاری از قبیل فیل‌ماهی – اوزون‌برون (درکون – چهارواش و سیترا به گویش گیلکی ستره) می‌باشد. این ماهی همچنین در دریای سیاه زیست می‌کند. حدود ۹۰درصد خاویار از دریای خزر یعنی دریاچه بزرگ ایران تأمین می‌شود ماهی اوزون‌برون دارای ارزش غذایی بالایی است. به‌طوری‌که دارای ۱۷٫۸ درصد پروتئین، ۹٫۵ درصد چربی و ۷۱٫۷ درصد رطوبت است. نوع اوزون‌برون پرورشی دارای ۲۱ درصد پروتئین، ۱٫۴ درصد چربی و ۷۶٫۸ درصد رطوبت است. تخم اوزون‌برون دارای ارزش غذایی و اقتصادی زیادی است. طبق تحقیقات انجام شده میزان پروتئین گوشت اوزون‌برون پرورشی نسبت به اوزون‌برون دریایی بیشتر است و میزان چربی آن کم‌تر می‌باشد. طرز تهیه اوزون‌برون متفاوت است و هرکس طبق تجربه می‌تواند یک غذای فوق‌العاده از اوزون‌برون تهیه کند. طرز تهیه اوزون‌برون را می‌توان با در نظر گرفتن علایق نسبت به ترش یا شیرین بودن آن انجام داد.

6- تاس ماهی برهنه (شیپ):

تاس ماهی شیپ در دریای سیاه و خزر زندگی می کند. پراکندگی این ماهی در دریای خزر یکنواخت نمی باشد. شیپ برای تخم ریزی بندرت به رودخانه ولگا وارد می شود و رودخانه اورال را ترجیح می دهد. این ماهی در اعماق 11تا 25 متری با دمای آب 3 تا 14 درجه زیست می کند.ذخایر این گونه از تاس ماهیان در آب های روسیه ، آذربایجان و ترکمنستان به حداقل خود رسیده و تجارت خاویار آن ممنوع می باشد. در ایران سالانه چند میلیون بچه ماهی شیپ بطور مصنوعی تکثیر و جهت تقویت ذخایر طبیعی دریای خزر، رهاسازی می شود.زمان تخم ریزی این ماهی در ماههای فروردین و اردیبهشت و در دمای آب حدود 10 درجه سانتیگراد است. نرهای این گونه در سن 9-12 سالگی و ماده ها 11تا16 به بلوغ می رسند. میانگین خاویار استحصالی از شیپ حدود 8 تا 4 کیلوگرم است.

7- ماهی قره برون یا آسترای (تاس ماهی) ایرانی:

از بین پنج گونه تاس ماهیان دریای خزر، سه گونه که به ماهی آسترا مشهورند عبارتند از تاس ماهی ایرانی، تاس ماهی روسی و شیپ تاس ماهی (شکم برهنه) فراوانترین گونه ماهیان خاویاری حوضه جنوبی دریای خزر هستند. در حال حاضر بیشترین ذخایر این ماهی در جنوب شرقی دریای خزر یافت می شود و بیشترین تخم ریزی این ماهی در فصل بهار صورت می گیرد. نرهای این گونه در سن 11 – 8 سالگی و ماده در 16-10 سالگی به بلوغ می رسند. این گونه نسبت به بقیه بسیار پر اشتها و کاوشگرانه کف دریا را با شاخک های حساس زیر پوزه در پی غذا جستجوی می کند و در اعماق آب از گیاهان دریایی تا انواع موجودات ریز دریایی را می بلعد. ماهی قره برون یا آسترای تا ۲ متر قد کشیده و می تواند به وزن ۲۰۰ کیلوگرم برسد. قد متوسط آن ۲ تا ۱ متر و وزن آن معمولاً بین ۲۰ تا ۸۰ کیلوگرم است. خاویار قره برون نسبت به دو مورد دیگر تنوع رنگی بیشتری دارد و طیف رنگی آن از خاکستری تیره تا روشن و در موارد نادری، رنگ طلایی را در برمی گیرد. خاویار آسترای ایرانی یا قره برون از جمله مشهورترین و پرطرفدارترین انواع خاویار در جهان می باشد. تنها گونه با طعم خاص فندقی است، از اینرو بسیار متفاوت و کمیاب می باشد. میانگین تولید خاویار این ماهی با افزایش سن بیشتر می شود و مقدار آن بر اساس فصول سال نیز متفاوت است. بطور متوسط از هر تاس ماهی ایرانی حدود 5 تا 4 کیلو خاویار بدست می آید.

8- استرلیاد:

تاس‌ماهی اتریشی یا استرلیاد (نام علمی: Acipenser ruthenus) نام یک گونه از تیره ماهیان خاویاری است که پشت و پهلوهای آن بژ و شکم بسیار روشن و تقریباً سفید است.

نحوه استخراج خاویار از ماهی خاویاری:

زیست شناسان شیلات، پرسنل هچری و ماهیگیران خاویار به طور معمول تخمک از ماهیان خاویاری (Acipenseridae) را استخراج می کنند تا با بررسی کیفیت تخم ، مرحله بلوغ را مشخص کنند. به طور معمول، تخمک ها یا با قرار دادن یک کاتتر در داخل تخم یا با برش در حفره بدن حذف می شوند. هر دو روش می توانند برای ماهی به مصرف زمان و تنش زدگی کمک کنند. ما یک دستگاه برای جمع آوری تخمک های بالغ از ماهیان خاویاری را به سرعت و به طور موثر با حداقل استرس بر روی ماهی توصیف می کنیم. این دستگاه با ایجاد یک سوزن از لوله های فولادی ضد زنگ و اتصال آن به یک سرنگ با لوله های پلی وینیل کلرید ساخته شده است. دستگاه با محلول شور یا آب پر شده است، سوزن به دیواره شکم وارد شده و تخم ها از ماهی استخراج می شوند. با استفاده از این دستگاه، نمونه ای از تخمک را می توان در کمتر از 30 ثانیه جمع آوری کرد. چنین نمونه گیری یک زخم دقیقه را می دهد که به سرعت بهبود می یابد و نیازی به دوختن ندارد. دستگاه استخراج را می توان به راحتی در مزرعه یا پرورشگاه استفاده کرد، زمان بارگیری ماهی را کاهش می دهد و استرس را کاهش می دهد. همچنین با استفاده از سزارین و پاره کردن شکم می توان خاویار استخراج نمود.

تحقیق درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن

مقاله علوم نهم درباره انواع ماهی های خاویاری و طرز تهیه آن

اخطار:

کپی برداری از مطالب در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *