درباره انواع هزارپاها و غذای آنها اطلاعات جمع آوری کنید

درباره انواع هزارپاها و غذای آنها اطلاعات جمع آوری کنید

تحقیق در مورد انواع هزارپاها و غذای آنها | علوم پایه چهارم

 

درباره انواع هزارپاها و غذای آنها

جمع آوری اطلاعات علوم چهارم درباره انواع هزارپاها و غذایشان

هزارپا نوعی از بند پایان است که دارای دو جفت پا در هر بخش از بدن (به جز ناحیه سر) می‌باشد. بیشتر هزار پاها دارای بدن استوانه ای شکل هستند ولی انواع کمی از آن‌ها شکل‌های گوناگون دیگری دارند. هزار پاها می‌توانند بدور خود بپیچند و بدن خود را مانند توپ گرد کنند. هزار پاها آهسته حرکت می‌کنند و بیشتر به خوردن برگ‌ها علاقه دارند. در اکثر موارد آن‌ها نوعی آفت برای گلخانه‌ها محسوب می‌شوند و می‌توانند خسارت زیادی به بار بیاورند. هزار پاها موجودات شکارچی نیستند و با توجه به رفتار آرام و رژیم غذایی ساده برای نگهداری در خانه به عنوان حیوان خانگی ایده‌آل می‌باشند. شمار هزارپایان نسبت به دیگر حشره‌ها کمتر است و آنان را می‌توان به دو گونهٔ کلی گوشتخوار و گیاهخوار تقسیم نمود. هزار پای گوشتخوار بسیار کمیاب و دارای پاهای کمتری نسبت به گونهٔ گیاهخوار است؛ همچنین زهرآگین است ولی زهر آن برای آدمی خطرناک نیست.

انواع هزار پا :

هزارپاها کلا به دو نوع تقسیم می شوند :

1- گیاهخوار

2- گوشت خوار

غذای هزارپا:

– گونه ی گیاه خوار

– گونه ی گیاهخوار بیشتر به خوردن برگ‌ها علاقه دارند دیگر غذاهای هزار پاهای گیاه خوار شامل –ریشه گیاه، بافت های مرده گیاهی و بعضی مواقع از ساقه گیاهان تغذیه می کنند. نوع گیاه خوار با تغذیه از ریشه بافت های مرده گیاهی و ریشه گیاه می تواند باعث صدمه زدن به گیاه شود . در بعضی از مواقع نیز داخل ساقه ی گیاه را سوراخ می کند و از ساقه گیاه تغذیه می کند که در این حالت نمی شود برای گیاه کاری انجام داد.

– گونه ی گوشتخوار

هزار پای گوشتخوار بسیار کمیاب و دارای پاهای کمتری نسبت به گونه ی گیاهخوار است ؛ همچنین زهرآگین است ولی زهر آن برای آدمی خطرناک نیست. از زنبورها و سوسک ها تغذیه می کنند. (نوع گوشت خوار، یک شکارچی بوده و به هر موجود زنده ی کوچکی حمله می کند گاهی ممکن است به انسان حمله کند و (هزارپای سمی) با نیش زدن از خون انسان تغذیه کند، البته خیلی کم این حالت پیش می آید و سم آن برای انسان خطرناک نیست.

راه های مقابله با هزارپا

یک راه برای مقابله با هزارپا ها، عدم استفاده از خزه بر روی گلدان است و بهتر است روی خاک گلدان را در حدود 2 تا 5 سانتی متر از شن یا سنگ های ریز استفاده کنید. در این حالت بعد از آبیاری گلدان ، بسیاری از هزارپاها از بین میروند و امکان زندگی درون گلدان برایشانن فراهم نمیشود و نمی توانند به خوبی درون خاک تنفس کنند و ازبین میروند. این روش برای مبارزه با خرخاکی ها نیز مناسب است.

درباره انواع هزارپاها و غذای آنها اطلاعات جمع آوری کنید و به کلاس گزارش دهید

انواع هزارپاها و غذای آنها | جمع آوری اطلاعات علوم چهارم صفحه 89

توجه     توجه     توجه

این مطلب کاملا اختصاصی بوده و هرگونه کپی برداری از آن در سایت ها و وبلاگ ها به هرنحوی از نظر ما اشکال دارد و حرام است.

استفاده و کپی از این مطلب برای مدرسه ، مکان ها و کلاس های آموزشی هیچ مانعی ندارد و دانش آموزان عزیز می توانند استفاده کنند.

منبع استفاده شده : fa.wikipedia.org

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *