درباره تاثیر هر یک از عوامل زیر بر باروری اطلاعات جامع تری را جمع آوری کنید

درباره تاثیر هر یک از عوامل زیر بر باروری اطلاعات جامع تری را جمع آوری کنید

با مراجعه به منابع معتبر درباره تاثیر هر یک از عوامل زیر بر باروری اطلاعات جامع تری را جمع آوری کنید و در کلاس ارایه دهید

درباره تاثیر هر یک از عوامل زیر بر باروری اطلاعات جامع تری را جمع آوری کنید

فعالیت 5 صفحه 108 سلامت و بهداشت دوازدهم

مصرف دخانیات و تاثیر آن بر ناباروری:

حدود 20 تا 25‌ درصد زوجین ممکن است دچار ناباروری باشند. این آمار با توجه به افزایش سن ازدواج بالاتر هم می‌ رود. اما به‌ طور مسلم، عوامل جانبی بیشتری مانند عوامل فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، اقتصادی و اجتماعی بر باروری و افزایش شیوع ناباروری تاثیر گذارند. از مهم‌ ترین این عوامل رفتاری، مصرف دخانیات و مواد‌ مخدر است.

واقعیت این است که دخانیات و مواد‌ مخدر اثر سوء بر باروری هم در زنان و هم در مردان دارد؛ به‌ نحوی که گفته می‌شود که مصرف 10 نخ سیگار در روز باعث کاهش 40 تا 50‌ درصد باروری در هر دو جنس می‌ شود. از جمله تاثیرات سیگار می‌ توان به تغییر در الگوی قاعدگی‌ ها اشاره کرد. معمولا انتظار بر این است که زوج‌ هایی که قصد باروری دارند بعد از چند ماه به نتیجه برسند ولی سیگار روی این زمان و اصل مسئله تاثیر می‌ گذارد. حتی ممکن است فرد باردار هم بشود ولی سیگار باعث سقط در همان مراحل اولیه می‌شود.

خانم‌ ها ممکن است در پی مصرف سیگار دچار اختلالات ماهانه بشوند. تغییر در الگوی نرمال عادت ماهانه می‌تواند در باروری زنان تاثیر منفی بگذارد. مواد شیمیایی درون سیگار بعد از مدتی مانع از تخمک گذاری و در نتیجه اختلال در باروری زنان می‌ شود.

تاثیر سیگار بر ناباروری:

آنچه ثابت شده این است که سیگار هم باعث کاهش تعداد اسپرم مردان سیگاری می‌ شود و هم تحرک اسپرم را کم می‌ کند، همچنین مورفولوژی یا‌ درصد شکل نورمال اسپرم‌ ها را کاهش می‌ د‌هد. به لحاظ پزشکی همه اسپرم‌ ها شکل نرمال ندارند و فقط اسپرم‌ های نرمال باروری طبیعی را ایجاد می‌ کنند. مشکل اصلی دیگر در باروری مردان این است که آنها تا زمانی که در مراکز تشخیص ناباروری مورد آزمایش قرار نگیرند متوجه نمی‌ شوند که در باروری آنها تغییر ایجاد شده است.

بسیاری از تغییرات فیزیکی ناشی از سیگار در اصطلاح پزشکی وابسته به دوز است. یعنی هر چقدر مصرف سیگار توسط پدر یا مادر در روز بیشتر باشد و تماس جنین با این ماده سمی بیشتر باشد عوارض بیشتر و شدید‌تر خواهند بود.

سیگار دروازه ابتلا به مواد‌ مخدر هم هست. همه عوارضی که گفته شد در مورد مواد‌ مخدر نیز به‌ صورت شدید‌تر صادق است. این مواد تاثیرات جدی بر هورمون‌ های اصلی باروری مثل LH، FSH و پرولاکتین در زنان و مردان می‌ گذارند و ممکن است به‌ شدت باعث ناباروری بشوند.

قلیان و تاثیر آن بر ناباروری:

برخی افراد جامعه فکر می‌کنند قلیان ضرر ندارد. متاسفانه این مسئله در بین زنان جوان در حال شیوع است. اگر بدانند که قلیان هم ضرر دارد امکان دارد به سمتش نروند. گفته می‌ شود حدود 80 سم در قلیان وجود دارد که در سیگار نیست. خطر قلیان به‌ مراتب بیشتر از سیگار است و عوارض آن نیز بر باروری مردان و زنان در معرض دود قلیان بیشتر است. گفته شد اختلالاتی که مربوط به بیماری‌ های قلبی و عروقی می‌ شود بستگی به هر عدد سیگاری دارد که کشیده می‌ شود. بنابراین هر پک به قلیان که چندین برابر سیگار مواد سمی دارد می‌ تواند در میزان دوزی که به آن اشاره شد تاثیر‌گذار باشد.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: همشهری آنلاین

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *