در کدام استان ها برای بهره برداری از آب های زیر زمینی بیشتر از کاریز استفاده میشود

در کدام استان ها برای بهره برداری از آب های زیر زمینی بیشتر از کاریز استفاده میشود

در کدام استان ها کشورمان برای بهره برداری از آب های زیر زمینی بیشتر از کاریز استفاده میشود

در کدام استان ها برای بهره برداری از آب های زیر زمینی بیشتر از کاریز استفاده میشود

اطلاعات جمع آوری کنید صفحه 61 علوم هفتم

کاریز یا قنات چیست؟

قنات های تونل های زیر زمینی هستند که آب‌ های زیرزمینی، آب‌ های سطحی یا آب‌ های زیرزمینی را با استفاده از نیروی گرانشی به سطح زمین می‌ رسانند. از قنوات چند قرن برای آبیاری و آشامیدن آب به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا و آسیای مرکزی و غربی استفاده شده‌ است. هر چند تکنولوژی قنات باستانی است، هنوز از کار افتاده نیست. استفاده از سیستم‌ های قنات در کاهش اثرات بحران آب جهان در مناطق خشک که در آن‌ ها یافت می‌ شوند، بسیار مهم است. با این حال، این پتانسیل به دلیل سقوط قنوات به هدر می‌ رود و به سرعت در حال رها شدن است.

با توجه به تغییرات اقتصادها و مدرنیزه شدن جوامع، نسل جوان، قاعده را حفظ نمیکنند و به جای آن، کشاورزی را در معرض ورود به حرفه های دیگر قرار می دهند. بیش از حد بهره برداری از آب های زیرزمینی نیز به انحطاط قنات کمک می کند. با افزایش کشاورزی و تقاضای بازار برای منابع آب افزایش یافته است، چاه های پمپ سوخت با افزایش محبوبیت افزایش یافته است که به نوبه خود سبب کاهش سطح آب های زیرزمینی در حوضچه هایی است که خوراک را خوراک می دهند. این تغییر لزوما نشان دهنده پیشرفت نیست، زیرا قنات نه تنها آب روستایی را به شیوه ای پایدار عرضه می کند، بلکه نقش اجتماعی در روستا را نیز ایفا می کند که چاه های پمپ نمی توانند تکثیر کنند.

کاریز به یکی از موارد زیر اشاره دارد:

قنات، راهی که در زیر زمین کنده شود تا آب زیر زمین به سطح زمین هدایت شود

کاریز (جزیره کیش)، قناتی در جزیره کیش که یکی از مناطق گردشگری و تاریخی این جزیره می‌ باشد

کاریز (تایباد)، شهری شهرستان تایباد استان خراسان رضوی

کاریز (مانه و سملقان)، روستایی در مانه و سملقان استان خراسان شمالی

کاریزهای استان های کشورمان:

در استان های حاشیه ی کویز مثل استان های کرمان، یزد، مرکزی، سمنان، قم و تهران به کمک یک رشته چاه از پای کوه تا وسط کویز ادامه دارد و از انتهای چاه به هم ارتباط دارند. آب از مناطق پرآب به مناطق پست و کم آب انتقال می یابد. به مجموعه ها چاه ها و کنالی که انتهای چاه ها را به هم وصل می کند قناب می گویند.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: fa.wikipedia.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *