درباره دوکی بودن بدن ماهی لغزنده بودن سطح بدن گفت و گو کنید علوم نهم

درباره دوکی بودن بدن ماهی لغزنده بودن سطح بدن گفت و گو کنید علوم نهم

درباره دوکی بودن بدن ماهی لغزنده بودن سطح بدن گفت و گو کنید علوم نهم

درباره دوکی بودن بدن ماهی، لغزنده بودن سطح بدن و قرار گرفتن بخشی از هر پولک جلویی روی پولک عقبی با همدیگر گفت و گو کنید و برا هر کدام از این ویژگی ها دلیلی بیاورید.

ریخت شناسی ماهی ها:

ریخت شناسی ماهی ها عمدتاً شامل بررسی ویژگی های ظاهری آنهاست. این ویژگی ها شامل شکل کلی بدن، شکل باله ها، دهان، فلس‌ها و سایر اندام‌های واقع بر روی بدن است. ماهی‌ها در طی سیر تکاملی خود تغییرات بسیاری نسبت به نیای دوکی شکل خودکرده‌اند و در نتیجه ماهی‌های کنونی آن چنان متنوع‌اند که دسته‌بندی و تعریف آن‌ها به‌طور مختصر مشکل است. نیای دیرین ماهی‌ها از نظر شکل کلی احتمالاً چیزی شبیه دندان‌مخروطی‌ها یا طنابداران اولیه امروزی آمفیوکسوس بوده‌است. در بین زیاگان کامبرین میانی بورگس شیل غرب کانادا، سنگواره طنابدارمانند کمیابی به نام پایکایا وجود دارد که به نظر می‌رسد بدن دوکی شکل با یک سری میوتوم‌های V شکل همانند آمفیوکسوس دارد که در طول نوتوکورد پشتی قرار گرفته‌اند. ولی هنوز دانسته‌های ما در مورد منشأ اولیه ماهی‌ها اندک است.

شکل ماهی ها:

بسیاری از ماهی‌های امروزی بدن دوکی شکل کشیده دارند، ولی اشکال دیگر مانندکروی (ماهی بادکنکی و بعضی ازقلاب‌ماهیان)، دراز (مارماهی مهاجر، مارماهی دهانگرد، نی‌ماهی) فشرده از پشت (سپرماهی‌ها)، فشرده از طرفین (خورشیدماهی، کفشک‌ماهی، بسیاری از ماهی‌های مرجانی) نیز یافت می‌شود. نهایت تغییر شکل بدن در اسبک‌ماهی‌های عجیب استوایی که شبیه گیاهان آبزی متحرک به نظر می‌رسند، و در بسیاری از لاروهای ماهی‌ها که غالباً از بالغین کاملاً متفاوت هستند، دیده می‌شود.

ویژگی دوکی بودن :

این ویژگی در ماهی ها سبب کاهش اصطکاک بین ماهی و آب میشود و باعث میشود که ماهی بتواند در آب به راحتی حرکت کند.

ویژگی لغزنده بودن :

این مواد نقش ویژه ای در کاهندگی اصطکاک را دارد که به ماهی اجازه می دهد در حرکت و فرار از صبادان کمک کند و قرار گرفتن پولک نیز به همین خاطر است.

تحقیق درباره دوکی بودن بدن ماهی، لغزنده بودن سطح بدن و قرار گرفتن بخشی از هر پولک جلویی روی پولک عقبی

گفت و گو کنید علوم نهم در مورد دوکی بودن بدن ماهی لغزنده بودن سطح بدن

 

اخطار:

کپی برداری از مطالب در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

منبع : ویکی پدیا

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *