سوره حمد و توحید را بخوانید و بگویید خداوند خود را با چه صفاتی معرفی کرده است

سوره حمد و توحید را بخوانید و بگویید خداوند خود را با چه صفاتی معرفی کرده است

سوره حمد و توحید را بخوانید و بگویید خداوند در این سوره ها خود را با چه صفاتی معرفی کرده است

سوره حمد و توحید را بخوانید و بگویید خداوند خود را با چه صفاتی معرفی کرده است

فعالیت کلاسی صفحه 14 پیام های آسمان نهم

در حالت کلی در این سوره خداوند صفاتی مانند رب العالمین، رحیم، رحمان، یوم الدین، احد، صمد را به خود نسبت داده است.

صفت الرحمن

الرحمن اشاره به رحمانیت و مهربانی عام خدا دارد که به همه‌ ی مخلوقات و موجودات می‌ رسد و رحیم اشاره به رحمت خاص او دارد که تنها مؤمنین مشمول آن می‌ شوند.

صفت رب العالمین

ربوبیت صفت دیگر خداست که به معنای تربیت کننده و پرورش دهنده می‌ باشد. او رب العالمین است یعنی تمام عالم هستی را او ایجاد و تربیت کرده و می‌ کند. باید دانست که تمام حمدها و کرنش‌ ها و سپاس‌ ها تنها مخصوص چنین خدای قدرتمند و مهربانی است و به غیر از او هیچ موجود دیگری قابلیت ذاتی برای کرنش ندارد.

صفت رحمان و رحیم

از تکرار دو صفت الرحمن و الرحیم در ابتدای این سوره و دیگر سوره‌ ها می‌ توان فهمید که خدای‌ تعالی بیش از هر صفت دیگری بر این دو صفت تأکید دارد و ما به هیچ‌ وجه نباید از رحمت او نا امید شویم و بکوشیم تا در زمره‌ ی مؤمنین از رحمت خاص خدا هم بهره ببریم.

صفت یوم الدین

یوم الدین یعنی روز جزا، یعنی روز قیامت که همه به جزای اعمال خویش می‌ رسند. و خدا مالک و صاحب اختیار آن روز است. بسیار جای امیدواری است که مالک آن روز خودش را الرحمن الرحیم معرفی می‌ کند آن هم در ابتدای کتابش که با بشر تکلم کرده است. بنابراین اگر از ما بپرسند حسابرس روز جزا چه کسی است می‌ توانیم با خیال آسوده بگوییم خدای رحمن و رحیم نه خدای غضبناک و عذاب کننده. و این نه بدان معناست که از فرجام نافرمانی او نهراسیم.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: لثارات

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *