شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد جان ما در بوته سودا نهاد

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد جان ما در بوته سودا نهاد

شعر گردانی صفحه 41 نگارش دوازدهم عشق شوری در نهاد ما نهاد

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد جان ما در بوته سودا نهاد

شعر گردانی پایه دوازدهم درس نگارش 3 درباره عشق شوری در نهاد ما نهاد

شعر زیر را بخوانید و برداشتِ خود را از آن بنویسید.
عشق، شوری در نهاد ما نهاد           جان ما در بوته سودا نهاد
گفت و گویی در زبان ما فکند             جست و جویی در درون ما نهاد
دم به دم در هر لباسی رخ نمود         لحظه لحظه جای دیگر پا نهاد

مفهوم :
عشق از معدود کلماتی است که در این عالم بی همتا نمیتوان آن را با یک کلمه و یا حتی با چند صد جلد کتاب توصیف کرد. بعضی ها میگویند عشق احساس دوست داشتنی است که از محبت فراوان پدید میاید و از حد می گذرد و میشود عشق. این حرفی کاملا پوچ است. عشق احساس نیست. عشق خود ذات است. عشق منشا حیات است. عشق شور زندگیست. عشق انقلابیست بس قوی تر از انقلاب کبیر فرانسه. انقلابی که نه خود انسان بلکه تمام هدف انسان از حیات را دگرگون می سازد. انقلابی که روح انسان را صیقل می دهد و به عرض آسمان ها میگشاید و عاشق را نزد خالقش عزیزتر می دارد.

عشق خیلی بیشتر از یک احساس پوچ و بی فایده است که تنها قادر است نیازهای جسمی عاشق را برطرف سازد. عاشق نگاه معشوق خویش را مرهمی می داند بر کهنه زخم های قلب خویش و گوشه چشمی از معشوق را با هیچ چیز این دنیا معاوضه نمیکند. زیرا عشق در قلب و وجود آدمی نفوذ میکند و هیچ چیز مادی نمیتواند جای خالی آن را پر کند، مگر خدای عزوجل. عشق کلمه ای مقدس است. آن را به هرکسی ابراز نکنیم و تقدس آن را از بین نبریم. امید آنکه عشق واقعی را نسبت به خدایمان ابراز کنیم و عاشق او باشیم و نه بندگان او …

پاسخ شعرگردانی صفحه 41 نگارش پایه دوازدهم

شعر گردانی عشق شوری در نهاد ما نهاد نگارش فارسی دوازدهم

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *