معنی ضرب المثل آدم چرا روزه شک دار بگیرد

معنی ضرب المثل آدم چرا روزه شک دار بگیرد

بازنویسی و گسترش ضرب المثل آدم چرا روزه شک دار بگیرد

معنی ضرب المثل آدم چرا روزه شک دار بگیرد

آدم چرا روزه شک دار بگیرد چه موقعی به کار می رود؟

دو معنی و مفهوم کلی برای این ضرب المثل میتوان بیان کرد:

1- کاری که احتمال زیان و ضرر در آن است نباید انجام داد.

2- در انجام دادن کاری که عاقبت بد آن را می دانید پرهیز کنید.

این مثل معنی مشابه به همان ضرب المثل سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند است. یعنی وقتی انسان خودش متوجه عاقبت کاری را که می داند چرا باید انجام دهد.

فرض کنید شما میخواهید سرمایه گذاری کنید اما چند تا از بزرگان و کسانی که تجربه دارند به شما می گویند که سرمایه خود را وارد اینکار نکن چون ضرر میکنی. حال انتخاب با خودت است میخواهی ضرر کنی یا سود؟

حتی اگر در انجام دادن کاری احتمال ضرر یا زیان را هم دادید نباید آن را انجام دهید. می گویند چرا ادم روزه شک دار بگیره یعنی چرا وقتی می داند که روزه گرفتن برایش ضرر دارد و طبق نظر دین اسلام و مراجع تقلید که روزه گرفتن برای آن شخص ضرر دارد پس نیاز نیست که روزه ای را بگیرد که به او آسیب بزند.

خلاصه این ضرب المثل بیشتر برای کسانی به کار می رود که میخواهند کاری را انجام دهند که احتمال ضرر داشته باشد پس با بیان کردن این ضرب المثل میتوان از ضرر آنها جلوگیری کرد.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *