معنی ضرب المثل صغری کبری چیدن همراه با داستان

معنی ضرب المثل صغری کبری چیدن همراه با داستان

معنی و مفهوم ضرب المثل صغری کبری چیدن

معنی ضرب المثل صغری کبری چیدن همراه با داستان

گسترش مثل صغری کبری چیدن

دو معنی و مفهوم کلی برای این مثل میتوان بیان کرد:

1- کنایه از مقدمه چینی کردن.

2- برای بیان کردن اصل مطلب به حاشیه رفتن.

هنگامی که شخصی می خواهد حرفش را بزند اما بنا به دلیلی می خواهد غیر مستقیم حرف را به دیگری بفهماند. عبارت مقابل این مثل همان لقمه را دور سر چرخاندن است. یعنی کسی که می خواهد حرفش را بزند به جای اینکه مستقیم به سر اصل مطلب برود با حاشیه رفتن و مقدمه چینی می خواهد اول فضا را بازتر کند و میزان اطلاعاتی را در اختیار دیگری قرار دهد و سپس حرفش را بزند.

پس معنی و مفهوم کلی این مثل همان حاشیه سازی و مقدمه چینی است و کاربرد این ضرب المثل هم برای کسی است که حرفش را مستقیم نمی زند و فقط با حرف های بی ربط سعی در مقدمه چینی کردن برای رسیدن به اصل مطلب را دارد.

بعبارت دیگر معنی این مثل را اینطوری هم میتوان بیان کرد که شخصی برای بازگو کردن حقیقت و حرفی که دلش است توانایی گفتن آن را ندارد و برای جلوگیری از خشم شخص مقابل ابتدا مقدمه چینی می کند تا برای شخص مقابل کاملا جا بیفتد و سپس حرف اصلی و همان حرفی که در دلش را می زند. این گونه مواقع شخص مقابل به کسی که می خواهد حرفش را بزند می گوید که کم صغری کبری بچین اصل حرفت را بزن.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *