جمع آوری اطلاعات علل انقراض دایناسورها شرایط محیط زیست و زمان حیات آنها

جمع آوری اطلاعات علل انقراض دایناسورها شرایط محیط زیست و زمان حیات آنها

درباره علل انقراض دایناسورها شرایط محیط زیست و زمان حیات آنها اطلاعات جمع آوری کنید و نتیجه را به صورت روزنامه دیواری ارائه نمایید

علل انقراض دایناسورها شرایط محیط زیست و زمان حیات آنها

درباره علل انقراض دایناسورها، شرایط محیط زیست و زمان حیات آنها اطلاعات جمع آوری کنید

شرایط محیط زیست و زمان حیات دایناسورها

بسیاری از مردم، دایناسورها را به عنوان خزندگان بزرگ، وحشی و منقرض کننده تصور می‌کنند این  تا حد زیادی حقیقت دارند، اما تصورات غلط نیز وجود دارد. دایناسورها در همه شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ظاهر شدند. دایناسورها بزرگ‌ترین حیوان خشکی در تمام زمان‌ها بودند، اما تعداد زیادی از دایناسورها از یک بوقلمون کوچک‌تر بودند.

دایناسورها اولین بار بین 247 و 240 میلیون سال پیش ظاهر شدند. آن‌ها در حدود 175 میلیون سال بر روی زمین حکومت کردند تا این که یک رویداد انقراض 65.5 میلیون سال پیش همه آن‌ها را نابود کرد. دانشمندان به طور کامل بر روی اتفاقی که رخ داد توافق دارند، اما انقراض احتمالاً دو برابر و سه برابر تاثیر خرده سیاره، گرفتن مواد شیمیایی از فوران آتش، تغییر آب و هوا و احتمالاً عوامل دیگر است.

منشا و تکامل اولیه

دایناسورها از اجداد منحصر به فرد خود در طول مدت تریاس میانی تا اواخر تریاس از یکدیگر جدا شدند. تاریخ یابی رادیومتریک شکل سنگی که حاوی فسیل‌ها از جنس اولیه دایناسور است، در این زمان، حضور خود را در فسیل نشان می‌دهد. باستان شناسان فکر می‌کنند که شبیه به جد مشترک همه دایناسورها است، اگر این درست باشد، ویژگی‌های آن نشان می‌دهد که اولین دایناسورها کوچک بودند. کشف این فسیل‌ها نشان می‌دهد که این جانوران شکاری کوچک و روی پا هستند. دایناسورها ممکن است در اوایل میلیون‌ها سال قبل ظاهر شوند، همانطور که بقایای این جانوران از آن دوران دیده می‌شود، هر چند که فسیل‌های شناخته‌شده از این حیوانات بسیار پراکنده هستند.

چرا دایناسورها ناپدید شدند

علت انقراض توده‌ای که پایان کرتاسه و آغاز پالئوژن را نشان می‌دهد یک معمای علمی است. انقراض دایناسورها را از بین برد در حالی که بیشتر پستانداران، لاک‌پشت‌ها، تمساح‌ها، و قورباغه‌ها ماندند. پرنده‌ها فرار کردند. همچنین حلزون، دوکفه ای ها، ستارگان دریایی (ستاره دریایی) و بچه‌های شیطان دریایی. حتی گیاهان هاردی می‌توانند شرایط آب و هوایی را به خوبی تحمل کنند.

دانشمندان تمایل دارند دور یکی از دو فرضیه که ممکن است انقراض کرتاسه را توضیح دهند، جمع شوند: یک تاثیر ماورای عالم خاکی، مانند یک شهاب یا ستاره دنباله‌دار یا یک دور عظیم آتش. هر یک از این سناریوها آسمان را با واریزه که زمین را از انرژی خورشید گرفته بودند، خفه می‌کرد، و آچار را در فتوسنتز می‌انداخت و زنجیره غذایی را بالا و پایین می‌برد. زمانی که گرد و خاک آرام شد، گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر قفل می‌شدند، باعث افزایش دما می‌شد، یک حرکت سریع آب و هوایی برای واژگون کردن بیشتر زندگی که از تاریکی طولانی باقی مانده بود.

خرده سیاره یا آتشفشان

نظریه ضربه ماورای عالم خاکی از این کشف سرچشمه می‌گیرد که یک لایه سنگی دقیقاً با رویداد انقراض در ایریدیم فلزی غنی است. این لایه در سراسر جهان، روی زمین و اقیانوس‌ها یافت می‌شود. ایریدیم در روی زمین نادر است اما در شهاب‌سنگ‌ها مشاهده می‌شود. این امر دانشمندان را بر آن داشت تا فرض کنند که ایریدیم در سراسر جهان پخش شد که یک ستاره دنباله‌دار یا شهاب به جایی برخورد کرد و سپس تبخیر شد. یک گودال نیمه مایل (عرض چند کیلومتری) که از شبه‌جزیره آلاسکا در مکزیک ساخته شده‌است، از آن زمان تاکنون یافت شده‌است. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که سقوط دایناسورها باعث کشته شدن دایناسورها شد.

هر دو فرضیه ارزش دارند. برخی از دانشمندان فکر می‌کنند که هر دو ممکن است به انقراض کمک کرده باشند و برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که علت واقعی تغییر تدریجی در آب و هوا و تغییر سطح دریا بود. بدون توجه به چیزی که باعث انقراض شد، پایان دوران حکومت  Tyrannosaurus rex’s بود و در را برای پستانداران باز کرد تا به سرعت تنوع پیدا کند.

علل انقراض دایناسورها و شرایط زندگی آن ها علوم نهم

جمع آوری اطلاعات علوم نهم علل انقراض دایناسورها، شرایط زندگی و زمان حیاتشان

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *