فعالیت صفحه 75 علوم پایه هشتم

فعالیت صفحه 75 علوم پایه هشتم

گرده افشانی زنبور عسل فعالیت صفحه 75 علوم پایه هشتم

فعالیت صفحه 75 علوم پایه هشتم

حشره هایی مانند زنبور در گرده افشانی نقش مهمی دارند. گرده های گل به بدن حشره می چسبند. در نتیجه حشره گرده ها را از گلی به گل دیگر می برد. درباره ویژگی هایی که به گل ها کمک می کند تا حشره به طرف آنها برود گفت و گو کنید.

گرده افشانی فرآیندی مهم در چرخه تولید مثل در گیاهان دانه دار است. بطور خلاصه گرده افشانی به انتقال دانه های گرده از پرچم یک گل که عضو نر گیاه به حساب می‌آید به روی کلاله مادگی همان گل یا گل دیگری از همان گونه گفته می‌شود. خود گرده افشانی حالتی است که در آن گرده از پرچم های موجود در گل های یک گیاه به کلاله های گل های همان گیاه منتقل شود. دگر گرده افشانی هنگامی اتفاق می افتد که گرده های یک گیاه به کلاله های گیاهان دیگر از همان جنس منتقل شود.

زنبور عسل به دلایل مختلف، گرده افشان خوبی به شمار می آید. بدن مودار آنها گرده را جذب و آنها را میان گل ها منتقل می کند. زنبور عسل به مقدار زیاد شهد و گرده برای پرورش نوزادان خود نیاز دارد و برای تامین آنها به طور مرتب سراغ گل ها می رود. در این کار، زنبورها در هر زمان روی یک تیره گیاهی متمرکز می شوند و همچون گرده افشان های خوب عمل می کنند. اندازه بدن زنبورها آنها را قادر می سازد که گل ها با شکل ها و اندازه های مختلف را گرده افشانی کنند.

گرده افشانی گاهی به وسیله باد هم صورت می گیرد ولی حشرات کمک زیادی در این مورد می کنند. بدن حشرات دارای کرک می باشد که گرده را جابه جا می کند.

حشره هایی مانند زنبور در گرده افشانی نقش مهمی دارند صفحه 75 علوم پایه هشتم

فعالیت صفحه 75 از فصل 8 علوم پایه 8

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

کمک گرفته از سایت: ملکه الوند و ویکی پدیا

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *