با مقایسه دو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی مزایا و معایب هر کدام را بنویسید

با مقایسه دو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی مزایا و معایب هر کدام را بنویسید

گفت و گو کنید صفحه 75 علوم هشتم مزایا و معایب تولید مثل جنسی و غیرجنسی

با مقایسه دو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی مزایا و معایب هر کدام را بنویسید

گفت و گو کنید صفحه 75 علوم پایه 8

سوال:

دو جمعیت از یک نوع جاندار در یک محیط زندگی می کنند. یک جمعیت حاصل تولید مثل غیرجنسی و جمعیت دیگر حاصل تولید مثل جنسی این جاندار است. اگر عوامل محیطی (مانند دما، رطوبت، غذا یا تغییر در عوامل زنده محیط مانند گسترش نوعی باکتری بیماری زا) تغییر کنند، پیش بینی می کنید افراد کدام جمعیت بیشتر در خطر از بین رفتن قرار گیرند. چرا؟

مزایا و معایب تولید مثل جنسی و غیرجنسی را بنویسید.

پاسخ:

تولید مثل جنسی:

در تولید مثل جنسی معمولاً به دو جنس نر و ماده نیاز است. نوع خاصی از تولید مثل غیر جنسی بکرزایی است. تولید گامت نر (اسپرم) و گامت ماده (تخمک) اساس تولید مثل جنسی در همه جانداران است. ترکیب شدن اسپرم و تخمک باعث ایجاد سلول تخم می‌شود و به عمل ترکیب شدن آن لقاح می‌گویند. در برخی جانداران لقاح به صورت داخلی و برخی دیگر به صورت خارجی است.

لقاح خارجی

در این نوع لقاح، جانوران گامت هایشان را از بدن خارج می‌کنند و گامت‌ها در بیرون از بدن والد خود لقاح می‌کنند. این نوع لقاح در ماهی ها و دوزیستان و بسیاری از بی مهرگان آبزی است و فقط در آب امکان پذیر است. تعداد گامت هایی که در لقاح خارجی تولید می‌شود بسیار زیاد است چون احتمال به هم رسیدن گامت ها در آب کم است برای همین والد ماده تخمک های بیشتری تولید می‌کند تا احتمال لقاح بیشتر شود. در برخی جانوران آبزی و پستاندار مثل وال و دلفین و یک نوع کوسه ماهی لقاح داخلی است.

لقاح داخلی

در این نوع لقاح اسپرم وارد بدن والد ماده می‌شود و در بدن والد ماده لقاح انجام می‌شود. در خزندگان، پرندگان و پستانداران لقاح از نوع داخلی است. احتمال زنده ماندن نوزادان در لقاح داخلی بیشتر است چون درون بدن والد خود رشد می‌کنند و محافظت و تغذیه می‌شوند. سلول تخم در رحم شروع به رشد می‌کند. رحم در بیشتر پستانداران وجود دارد. در رحم خون جنین به واسطه بند ناف با خون مادر مواد غذایی، اکسیژن و مواد دفعی را تبادل می‌کند.

تولید مثل غیرجنسی

تولید مثل غیر جنسی در جانداران تک سلولی و جانداران پرسلولی دیده می‌شود.

دونیم شدن

این نوع تقسیم در باکتری ها دیده می‌شود. یک باکتری از وسط دو نیم می‌شود و همه مواد داخل سلول به طور مساوی بین دو سلول به وجود آمده تقسیم می‌شود و هر نیمه رشد می‌کند و یک باکتری جدید را می‌سازد. اگر مواد مغذی کافی و دمای محیط مناسب باشد، باکتری ها به سرعت رشد کرده و در هر 20 دقیقه تقسیم می‌شوند.

جوانه زدن

این نوع تولید مثل در مخمرها است. در سلول مخمر یک برآمدگی کوچک در گوشه سلول ایجاد می‌شود و شروع می‌کند به بزرگ شدن بعد هسته سلول تقسیم شده و یک هسته به جوانه در حال رشد اضافه می‌شود. هر جوانه یک سلول مخمر جدید است که می‌تواند به سلول مادر متصل بماند یا از آن جدا شود.

هاگ زایی

کپک ها سلول هایی به نام هاگ تولید می‌کنند که این هاگ ها در محیط پخش می‌شود و در صورت مناسب بودن شرایط رشد کرده و جانداری مانند والد خود ایجاد می‌کنند.

تولید مثل رویشی

در این نوع تولید مثل قطعه ای از بدن یک جاندار موجودی مشابه را به وجود می‌آورد. نوعی از این تولید مثل که به آن قطعه قطعه شدن می گویند، در نوعی کرم پهن به نام پلاناریا و هم چنین در خزه ها دیده می‌شود. در ستاره دریایی با جدا شدن یک بازو، بازوی قطع شده می تواند بازوهای دیگری را ساخته به ستارهٔ دریایی جدیدی تبدیل شود. به این عمل ترمیم گفته می‌شود. کرم خاکی نیز قدرت ترمیم دارد.

با مقایسه دو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی صفحه 75 علوم هشتم

مزایا و معایب تولید مثل جنسی و غیر جنسی علوم پایه 8

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: سایت ویکی پدیا

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *