میکروسکوپ های قدیمی و امروزی را با یکدیگر مقایسه کنید

میکروسکوپ های قدیمی و امروزی را با یکدیگر مقایسه کنید

میکروسکوپ های قدیمی و امروزی را با یکدیگر مقایسه کنید از این مقایسه چه نتیجه ای می گیرید

میکروسکوپ های قدیمی و امروزی را با یکدیگر مقایسه کنید

گفت و گو صفحه 81 علوم پایه ششم مقایسه میکروسکوپ های امروزی و قدیمی

میکروسکوپ دستگاهی است که دیدن اجسامی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند را امکان پذیر می کند.

ساختمان میکروسکوپ های امروزی پیشرفته است و میتوان با آن ها سلول ها را به صورت بزرگنمایی شده زیادی مشاهده کرد اما در میکروسکوپ های قدیمی سلول ها را خیلی بزرگ نشان نمی داد. 

همچنین میکروسکوپ های امروزی مجهز به دوربین جهت عکس و فیلمبرداری لحظه ای از عملکرد شما را دارد و از هر لحظه ای که شما بخواهید می تواند فیلمبرداری یا عکسبرداری کند اما در میکروسکوپ های قدیمی چنین امکانی وجود نداشت.

بیشتر بخوانید:

میکروسکوپ چگونه به وجود آمد

اولین میکروسکوپ را 400 سال پیش رابرت هوک ساخت و با آن توانست قطعه ای از چوب پنبه را با دقت ببیند. اصطلاح سلول به معنای اتاق کوچک است و رابرت هوک برای حفره های چوب پنبه به کار برد. پس از آن میکروسکوپ دیگری ساخته شد که با آن توانستند موجودات ریز درون آب را ببینند. با پژوهش های بیشتر پیشرفت های چشمگیری در شیوه ساختن عدسی شیئی بدست آمد. بطوری که عدسی های دیگر به صورت ذره بین های معمولی نبودند بلکه خطاهای موجود در آن ها که به کجنمایی معروف هستند، رفع شده اند و آن ها می توانستند جزئیات یک شی را دقیقا نشان دهند. پس از آن در طی پنجاه سال، پژوهشگران بسیاری کوشیدند تا بر کیفیت و مرغوبیت این ابزار بیفزایند. سرانجام ارنست آبه توانست پایه دانشی میزان بزرگنمایی میکروسکوپ را تعریف کند.

بدین گونه میزان بزرگنمایی سودمند آن بین 50 تا 2000 برابر مشخص شد. البته می توان میکروسکوپ هایی با بزرگنمایی بیش از 2000 برابر ساخت.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: fa.wikipedia.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *