نمونه هایی از فساد و خرابی مواد غذایی را ذکر کنید و راه حل جلوگیری از فساد و خرابی

نمونه هایی از فساد و خرابی مواد غذایی را ذکر کنید و راه حل جلوگیری از فساد و خرابی

براساس مشاهدات خود نمونه هایی از فساد و خرابی مواد غذایی را ذکر کنید و برای جلوگیری از فساد و خرابی این پدیده راه حل های خود را پیشنهاد کنید

نمونه هایی از فساد و خرابی مواد غذایی را ذکر کنید و راه حل جلوگیری از فساد و خرابی

فعالیت 2 صفحه 43 سلامت و بهداشت دوازدهم

فساد مواد غذایی فرآیندی است که در آن یک محصول غذایی نامناسب برای مصرف توسط مصرف کننده است. علت چنین فرآیندی به علت بسیاری از عوامل بیرونی به عنوان یک اثر جانبی نوع محصول و همچنین نحوه بسته بندی محصول و ذخیره آن است. 1- با توجه به فساد مواد غذایی، یک سوم مواد غذایی جهان که برای مصرف انسان تولید می شوند هر سال از بین می رود. 2- باکتری ها و قارچ های مختلف باعث فساد می شوند و می توانند عواقب جدی برای مصرف کنندگان ایجاد کنند، اما اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانند انجام شوند.

1- دست ها را بشویید

دست ها را به طور کامل با صابون و آب (گرم یا سرد) شستشو دهید و قبل از غذا خوردن پس از غذا خام – از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ و سبزیجات – و بعد از دست زدن به ظرف، رفتن به توالت، دمیدن بینی یا دست زدن آنها را خشک کنید. بعد از خوردن گوشت خام (از جمله مرغ)، تخم مرغ، ماهی و سبزیجات، دستشویی ها را قبل و بعد از غذا بشویید. شما نیازی به استفاده از اسپری ضد باکتری ندارید: آب گرم و صابون خوب است.

2- استفاده از تخته های برش جداگانه

از یک برش جداگانه برای تهیه مواد خام مانند گوشت و ماهی استفاده کنید. این برای جلوگیری از آلوده کردن غذاهای آماده به غذا با باکتری های مضر است که می توانند در غذای خام قبل از اینکه پخته شده باشند وجود داشته باشد.

3- گوشت خام را جدا کنید

مهم است که گوشت خام را از غذاهای آماده مانند سالاد، میوه و نان جدا نگه دارید. این به این دلیل است که این غذاها هنگام مصرف خوب پخت نخواهند شد، بنابراین هر گونه باکتری که بر روی غذاها از گوشت خام بیرون می آید، کشته نخواهد شد.

4- گوشت خام را در قفسه پایین نگاه دارید

همیشه گوشت خام را پوشانده و آن را در قفسه ی پایین یخچال نگهداری کنید، جایی که نمی توان آن را روی دیگر غذاها لمس کرد.

5- غذا را به طور کامل بپزید

مطمئن شوید که مرغ، گوشت خوک، همبرگر، سوسیس و نان برشته تا بخار داغ و بدون گوشت صورتی پخته می‌شوند. گوشت خام (شامل مرغ و بوقلمون) را قبل از پخت، نشورید چون این می‌تواند باکتری‌های اطراف آشپزخانه شما را گسترش دهد. انجماد جوجه خام میزان باکتری‌های کمپیلوباکتر را کاهش می‌دهد اما کاملاً آن‌ها را حذف نمی‌کند. مطمئن‌ترین راه برای کشتن تمام آثار کمپیلوباکتر، پختن کامل مرغ است.

6- یخچال خود را زیر 5 درجه سانتیگراد نگاه دارید

دمای یخچال را زیر 5 درجه سانتیگراد نگاه دارید و از یک دماسنج یخچال برای چک کردن آن استفاده کنید. این باعث می‌شود که میکروب‌های مضر از رشد و ضرب شدن جلوگیری کنند. از پر کردن یخچال خود اجتناب کنید – اگر بیش از حد پر شده باشد، هوای آزاد به درستی پخش خواهد شد، که می‌تواند بر دمای کلی تاثیر بگذارد.

7- پس مانده های غذا را در یخچال نگاه دارید

اگر غذای پخته‌شده دارید که می‌خواهید مستقیم بخورید، هر چه سریع‌تر آن را خنک کنید و در یخچال یا فریزر قرار دهید. از هر پس‌مانده در یخچال استفاده کنید.

8- چک کردن تاریخ مصرف

قبل از مصرف هر گونه مواد غذایی حتما بر روی برچسب تاریخ تولید و تاریخ مصرف آن دقت کنید.

براساس مشاهدات نمونه های از فساد و خرابی مواد غذایی و راه حل های آن

فعالیت صفحه 43 سلامت و بهداشت نمونه های فساد و خرابی مواد غذایی

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: nhs

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *