علت همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها را توضیح دهید

علت همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها را توضیح دهید

علت همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها صفحه 73 علوم پایه هشتم

علت همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها را توضیح دهید

فعالیت صفحه 73 فصل 8 علوم پایه هشتم

سوال:

بعضی دوقلوها همسان (همشکل و از یک جنس) و بعضی هم غیر همسانند.

شکل روبه رو چگونگی ایجاد دوقلوهای همسان و غیرهمسان را نشان می دهد.

با توجه به شکل علت همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها را توضیح دهید.

پاسخ:

دوقلو یا همزاد: به دو فرزندی می گویند که از یک دوره بارداری به دنیا می آیند. دوقلوها را می توان به دو گروه تقسیم بندی نمود. منوزایگوتیک (همسان) که به دوقلوهایی گفته می‌شود که از یک تخمک لقاح یافته که بعد از تقسیم به دو جنین تبدیل شده است، باشند و دیزایگوتیک (غیر همسان) که به معنای دوقلوهایی است از دو تخمک جدا که توسط دو اسپرم جداگانه لقاح یافته اند متولد شوند.

دوقلوهای همسان یا دوقلوهای تک تخمکی، به دوقلوهایی گفته می‌شود که از یک تخمک واحد بوجود آمده باشند لذا ماده ژنتیکی و خصوصیات ارثی آنها مثل هم است. دوقلو یا همزاد به دو فرزندی می گویند که از یک دوره بارداری به دنیا می آیند. دوقلوها می توانند تک تخمکی یا همسان باشند یا دوتخمکی و غیر همسان. قطعا در هنگام حاملگی دوقلوهای تک تخمکی جنسیت مشابه دارند ولی ممکن است جفت یا کیسه آمنیوتیک واحد یا جدا داشته باشند.

در دوقلوهای همسان سلول تخم یکی می باشد که در دوره جنینی به دو قسمت تقسیم می شوند و جداگانه با وجود ژنتیک مشابه رشد می کند. اما در دوقلوهای غیرهمسان لقاح توسط گامت های نر و ماده شکل گرفته و در نتیجه خصوصیات ژنتیکی متفاوتی دارند.

توضیح درباره همسان بودن یا غیرهمسان بودن دوقلوها علوم هشتم

فعالیت صفحه 73 علوم هشتم همسان و غیرهمسان بودن دوقلوها

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع: سایت ویکی پدیا

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *