چرا تخم مرغ سالم در آب مقطر فرو می رود اما با حل کردن نمک غوطه ور می شود

چرا تخم مرغ سالم در آب مقطر فرو می رود ولی در آب نمک غوطه ور می شود

چرا تخم مرغ سالم در آب مقطر فرو می رود اما با حل کردن نمک در آن تخم مرغ غوطه ور می شود؟

چرا تخم مرغ سالم در آب مقطر فرو می رود اما با حل کردن نمک غوطه ور می شود

جواب فکر کنید علوم نهم صفحه 22 علت غوطه ور شدن تخم مرغ در آب نمک

این بحث مربوط به چگالی می باشد. چگالی یا دانسیته یک ماده، جرم آن به ازای حجم واحد است. آن را با علامت اختصاری ρ (رو) نشان می دهند که از رابطه ρ=m/V به دست می آید؛ ρ چگالی، m جرم جسم و V حجم جسم است.

در این سوال می دانیم که چگالی آب مقطر از چگالی تخم مرغ کمتر است و به محض انداختن تخم مرغ در آب مقطر، سریعا فرو رفته و ته نشین می شود اما موقعی که نمک را در آب حل می کنیم به دلیل اینکه چگالی محلول آب نمک از تخم مرغ بیشتر می شود و تخم به مرغ به علت سبکتر بودن، پس تخم مرغ بر روی محلول آب نمک غوطه ور شده و شناور می ماند.

در مورد چگالی بدانیم

چگالی یک ماده با تغییر دما و فشار تغییر می کند. این تغییرات معمولا برای جامدات و مایعات کوچک بوده ولی برای گازها بسیار بزرگ است. افزایش فشار بر روی یک جسم باعث کاهش حجم آن شده و در نتیجه باعث افزایش چگالی می شود. افزایش دمای یک ماده باعث افزایش حجم (به جز در چند مورد استثنا) و در نتیجه کاهش چگالی آن می شود. در بسیاری از سیالات، گرمایش قسمت پایین ظرف سیال، به دلیل کاهش چگالی قسمت گرم شده، باعث ایجاد جریان همرفتی از پایین به بالا می شود.

لطفا در پایین همین صفحه برای ما نظر بگذارید. نظرات شما باعث دلگرمی ماست.

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع استفاده شده: fa.wikipedia.org

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *