چه ارتباطی میان تقسیم بیت المال و نماز خواندن امیرالمومنین در همان مکان وجود دارد

چه ارتباطی میان تقسیم بیت المال و نماز خواندن امیرالمومنین در همان مکان وجود دارد

به نظر شما چه ارتباطی میان تقسیم بیت المال و نماز خواندن امیرالمومنین در همان مکان وجود دارد

چه ارتباطی میان تقسیم بیت المال و نماز خواندن امیرالمومنین در همان مکان وجود دارد

چه ارتباطی میان تقسیم بیت المال و نماز خواندن حضرت علی در همان مکان وجود دارد

جواب سوال:

میتوان این ارتباط را به این صورت تفسیر کرد که حضرت علی قبل از تقسیم بیت المال که یک کار بسیار حساس است به نماز خواندن می نشست و از خداوند کمک می گرفت که بتواند عدالت و مساوات را رعایت کند. حضرت علی برای تقسیم بیت المال که یک کار سنگین است از خدا کمک می گرفت.

توضیحات بیشتر:

نحوه تقسیم بیت المال توسط حضرت علی (ع):

امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در زمان خلافت کوتاه مدت خود، برخلاف روش عثمان، در تقسیم بیت‌المال کوچکترین تبعیضی قائل نمی‌شد و هیچ کس را بی‌جهت بر دیگری ترجیح نمی‌داد، و اگر گزارش می‌رسید که یکی از فرمانداران، در این مورد تخلف نموده، او را شدیداً مورد مؤاخذه قرار می‌داد.

امیرمؤمنان علیه السلام ضمن نامه‌ای به «قثم بن العباس» (فرماندار مکه) چنین نوشت:

«آنچه از بیت‌المال نزد تو جمع می‌شود، در میان مستمندان و عیالمندان آن محل تقسیم کن و مواظب باش که این اموال حتماً به مصرف بیچارگان و درماندگان برسد و اگر چیزی از آن اضافه ماند، برای ما بفرست تا در میان نیازمندان اینجا تقسیم کنیم»

علی علیه السلام کوشش می‌کرد تا اموال عمومی در مصارف حقیقی خود مصرف شود و به هیچ وجه اجازه نمی‌داد عزیزان بی‌جهت، دیناری از بیت‌المال را تصرف کنند.

تقسیم بیت المال توسط حضرت علی براساس قرآن:

امیرمؤمنان علیه السلام براساس منطق قرآن، در تقسیم بیت‌المال، نژاد و وابستگی‌های گروهی یا جغرافیائی و قبیله‌ای را هرگز مناط قرار نمی‌داد و به عرب و عجم سهم مساوی عطا می‌فرمود.

روزی دو زن فقیر که یکی عرب و دیگری از نژاد دیگر بود، و قبلا از بردگی آزاد شده بود، نزد امیرمؤمنان علیه السلام اظهار احتیاج کردند، امام دستور داد به هر یک به طور مساوی مقداری گندم و 40 درهم پول نقد بدهند، زن غیر عرب سهم خود را گرفت و رفت، ولی زن عرب گفت: چرا عطیه مرا با او مساوی قرار دادی در صورتی که من بر او برتری دارم؟

امام فرمود: «در کتاب خدا (قرآن) فرزندان اسماعیل بر فرزندان اسحاق (که از کنیز متولد شده است) برتری ندارند.

ارتباط بین نماز خواندن حضرت علی و تقسیم بیت المال

حل فعالیت کلاسی صفحه 75 پیام های آسمان هفتم

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع: تبیان

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *