چه تفاوتی میان وظایف ولی فقیه با سایر فقها وجود دارد پیام های آسمان نهم

چه تفاوتی میان وظایف ولی فقیه با سایر فقها وجود دارد پیام های آسمان نهم

با کمک هم گروهی های خود بگویید چه تفاوتی میان وظایف ولی فقیه با سایر فقها وجود دارد

چه تفاوتی میان وظایف ولی فقیه با سایر فقها وجود دارد پیام های آسمان نهم

فعالیت کلاسی صفحه 58 پیام های آسمان نهم

به رهبری و هدایت مردم جامعه توسط فقیه جامع الشرایط ولایت فقیه می گویند. ولی فقیه باید اسلام شناسی دانا، شجاع، مدیر و مدبر، آگاه به مسائل روز و در هر زمان با در نظر گرفتن مصلحت جامعه از تمام توان و امکانات برای پاسداری از دین و اجرای احکام الهی در جامعه استفاده می کند و نمی گذارد دشمنان اسلام با به خطر انداختن کشور اسلامی مانع اجرای دستورهای خدا شوند.

ولایت فقیه نظریه‌ ای در فقه شیعه است که نظام سیاسی مشروع در دوران غیبت امام معصوم را بیان می‌کند. نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس این نظریه تأسیس شده‌ است. بر اساس نظریه ولایت مطلقه فقیه لازمه پذیرش حکومت اسلامی، روا داشتن اختیارات مطلق برای فقیه‌ است. فقیه، حاکم علی الاطلاق است و همه اختیارات امام معصوم شیعه را دارا است؛ زیرا ولایت مطلق، به معنای رعایت مصالح عام در سرپرستی جامعه‌ است و چون حوزه حکومت، مصالح عمومی را نیز در بر می گیرد، بدون ولایت مطلق برپایی حکومت اسلامی و اجرای احکام دین ممکن نیست.

تفاوت عمده مرجعیت و ولایت: مرجعیت دینی که همان امامت است نقش هدایت مردم را داراست در حالیکه ولایت که همان خلافت تلقی می‌ شود مدیریت سیاسی جامعه اسلامی است اولی مبتنی بر علم مرجع دینی و دومی منوط به پذیرش عموم است و لذا طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ولی فقیه تنها رهبری سیاسی مردم را برعهده دارد و نقش مرجعیت کماکان باقی است.

تفاوت میان وظایف ولی فقیه با سایر فقها وجود دارد

فعالیت کلاسی درباره تفاوت میان ولی فقیه با باقی فقها

 

گردآوری توسط: مرجع انشا ensha.org

منبع اصلی مطلب: ویکی پدیا

اخطار:

کپی برداری از مطالب “مرجع انشا” در سایت ها و وبلاگ ها ممنوع می باشد در صورت مشاهده مراتب به سایت ساماندهی و همچنین به DMCA Report از طریق گوگل گزارش داده خواهد شد. استفاده در مدارس و مکان های آموزشی هیچ مانعی ندارد.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *